Ukrainian Afrikaans Albanian Arabic Armenian Azerbaijani Basque Belarusian Bosnian Bulgarian Catalan Chinese (Simplified) Chinese (Traditional) Croatian Czech Danish Dutch English Estonian Filipino Finnish French Galician Georgian German Greek Haitian Creole Hebrew Hindi Hungarian Icelandic Indonesian Irish Italian Japanese Kannada Korean Latvian Lithuanian Macedonian Malay Maltese Norwegian Persian Polish Portuguese Romanian Russian Serbian Slovak Slovenian Spanish Swahili Swedish Thai Turkish Urdu Vietnamese Welsh Yiddish

Тел.: +38 044 24576 08 (приймальня)

Тел.: +38 044 24576 00 (бухгалтерія)

Факс: +38 044 24576 08

E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Відділ біотехнології і контролю якості вірусних препаратів є науково-контрольним підрозділом Державного науково-контрольного інституту біотехнології і штамів мікроорганізмів.

Робота відділу направлена на проведення досліджень по перевірці якості біологічних матеріалів вірусного походження та живильних середовищ до них, з метою недопущення в практику ветеринарної медицини України неякісних препаратів, що використовуються для профілактики та діагностики інфекційних захворювань сільськогосподарських тварин і птиці. З грудня 2016 року по травень 2022 року відділ очолювала професор, доктор ветеринарних наук Клестова Зінаїда Сергіївна.


У відділі працюють 13 наукових співробітників з яких 4 кандидати наук, три провідних лікарі та два біологи. Співробітники відділу виконують наукову роботу з використанням сучасних методів досліджень, для проведення яких забезпечені відповідними робочими площами, матеріалами та обладнанням.

Значна робота, що пов’язана з контролем якості біопрепаратів проводиться в умовах біофабрик.

У складі відділу функціонує три сектори та одна лабораторія, а саме:

 • Сектор з підтримання виробничих та контрольних штамів вірусів

  Співробітники сектору проводять культивування, вивчення властивостей та довготермінове зберіганням в активному стані виробничих та контрольних штамів вірусів, що використовуються для виробництва вітчизняних препаратів та контролю якості як вітчизняних, так і імпортних біопрепаратів, що проходять процедуру реєстрації в Україні.

 • Сектор біотехнології та контролю вірусних препаратів

Сектор займається дослідженням вірусних препаратів за показниками якості. Розробкою нових та вдосконаленням існуючих методів контролю біологічних препаратів з метою їх стандартизації; плановим, вибірковим, виробничим контролем дослідженнями, що пов’язані з реєстрацією імпортних та вітчизняних біологічних препаратів в Україні; перевіркою підприємств, які є виробниками продукції, рекламаціями.

 • Сектор підтримання культур клітин

Завідує сектором кандидат ветеринарних наук -  Ташута Сергій Григорович

Сектор підтримання культур клітин проводить роботу у напрямках:

 •    розробка методів і способів культивування та кріоконсервування культур клітин;
 •    паспортизація перещеплюваних ліній культур клітин;
 •    вивчення культурально-морфологічних властивостей, каріологію, цитопатологію, яка спричинюється вірусами;
 •    забезпечення інших підрозділів Інституту культурами клітин для наукових досліджень та проведення контролю якості імунобіологічних препаратів;
 •   створено та розвивається банк клітинних культур, в якому зберігаються в умовах рідкого азоту перещеплювані культури клітин різного походження.

Колекція культур клітин постійно поповнюється.

Каталог перещеплюваних культур клітин

 • Лабораторія з вивчення сказу тварин

Завідувач лабораторії, кандидат ветеринарних наукРоманенко Олег Анатолійович.

Основними завданнями лабораторії є:
 • експертиза та проведення реєстраційних випробувань засобів для специфічної профілактики та діагностики сказу;
 • розробка і виготовлення референс-препаратів (стандартних зразків) для стандартизації і контролю якості ВІП та діагностичних досліджень;
 • контроль якості ветеринарних імунобіологічних препаратів для профілактики та діагностики сказу, нагляд за виробництвом, реалізацією та застосуванням ВІП;
 • оцінка ефективності проведення протиепізоотичних заходів по ліквідації сказу в Україні;
 • підтримання виробничих та тест-штаму вірусу сказу для потреб біологічної промисловості;
 • впровадження в практику нових методів діагностики, оцінки якості ВІП для профілактики сказу;
 • участь у розробці нормативно-правової бази, рекомендацій з протиепізоотичних заходів на підставі аналізу результатів моніторингу та діагностичних досліджень;
 • проведення роботи щодо підвищення кваліфікації спеціалістів лабораторій з контролю якості ветеринарних імунобіологічних препаратів, діагностики сказу;
 • участь у розробці й виданні матеріалів наукового, інформаційного, методичного та просвітницького спрямування з питань моніторингу, діагностики та профілактики сказу;
 • проведення спільних досліджень з науковими установами, вітчизняними та зарубіжними фірмами з питань оцінки якості ВІП.
 •  

  

Облік титрації антирабічної пероральної вакцини

  

  Цитопатична дія V-RG в культурі клітин Vero

Внутрьочеревне введення антирабічної ін’єкційної вакцини

 

Інтрацеребральне зараження миші тест-штамом вірусу сказу

                      Лінії тетрацикліну в зубах лисиць

                   Науково-практичний семінар

 

Люмінесцентна мікроскопія антигену вірусу сказу в позитивному матеріалі

Міжнародна діяльність відділу:

Співробітники лабораторії з вивчення сказу двічі проходили стажування в референс-лабораторії ЄС/МЕБ/ВООЗ Anses Nancy, Франція з питань оцінки якості антирабічних препаратів та оцінки ефективності проведення пероральної вакцинації диких м’ясоїдних. У 2010 лабораторія з успіхом пройшла міжлабораторні випробування по визначенню тетрацикліну в щелепах лисиць.

Виробнича діяльність відділу:

Співробітниками розроблені і виготовляються для потреб ветеринарної медицини такі засоби стандартизації:

 • Зразок антирабічний галузевий стандартний (референтна вакцина): ТУ У 24.4-19024865-709-2003
 • Зразок стандартний контрольний для діагностики сказу в реакції імунофлуоресценції (РІФ), ТУ У 24.4 – 19024865-009: 2007
 • «Набір сироваток крові для стандартизації антигену вірусу лейкозу великої рогатої худоби в реакції імунодифузії (РІД)»: ТУ У 24.4 – 19024865-722:2004.
 • Набір для виявлення антитіл до вірусу ньюкаслської хвороби в реакції гальмування гемаглютинації (РГГА): ТУ У 24.4 – 19024865-001: 2005.
 • Набір діагностичний для виявлення вірусу репродуктивно-респіраторного синдрому свиней «ПЛР-РРСС»: ТУ У 24.4 – 19024865-014: 2008.
 • Тест-система «АЧС-ТЕСТ» для виявлення ДНК вірусу африканської чуми свиней МЕТОДОМ полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР): ТУ У 24.4 – 19024865-015: 2008
 • Тест-система для виявлення РНК вірусу геморагічної септицемії форелі методом зворотно-транскриптазної полімеразної ланцюгової реакції (ЗТ-ПЛР) «ВГС-ТЕСТ»: ТУ У 24.4 – 19024865-017: 2010.
 • Тест-система для виявлення РНК вірусу сказу методом зворотно-транскриптазної полімеразної ланцюгової реакції(ЗТ-ПЛР) «RABIES-ТЕСТ»: ТУ У 24.4 – 19024865-018: 2010.
 • ДСТУ 7053:2009 Ветеринарна медицина. Методи діагностики сказу.
 
 

       У відділі проводяться дослідження за грантом Національного Фонду досліджень України, який став переможцем конкурсу 2020 року: «Протикоронавірусна активність водорозчинних С 60 фулеренів у створенні нових прототипів профілактичних і терапевтичних препаратів: in silico, in vitro та in vivo скринінги» (2020.01/0044). Даний проект виконується 2020-2021 рр у співпраці із Київським національним університетом імені Тараса Шевченка.

      Виконується проект у співпраці з Університетом Флориди (США) за Програмою зменшення біологічної загрози  (2020-2022) та проект з  Friedrich-Loeffler-Institut, Federal Research Institute for Animal Health (Німеччина), “Stärkung der Biosicherheit beim Umgang mit proliferationskritischen Tierseuchenerregern in der Ukraine“ (2020-2022).

 

 

На верх